ЄБА: просимо Парламент та Уряд терміново вирішити 5 ключових проблем із бронюванням
Останніми місяцями і Верховною Радою та Кабінетом Міністрів України неодноразово вносилися зміни до підзаконних актів, що регулюють питання ведення військового обліку та бронювання військовозобов’язаних на критичних підприємствах. Однак більшість із них не проходили громадського обговорення і бізнес спільноти не мав можливості прокоментувати їх та надати свої найбільш критичні пропозиції.
Представники асоціації звернулися до Парламенту та Уряду України з проханням терміново вирішити 5 ключових проблем.
I. Підтримати та сприяти якнайшвидшому ухваленню законопроекту про продовження терміну оновлення даних до 150 днів
За останніми даними Міноборони, станом на 25 червня свої військово-облікові дані змогли оновити лише 2,3 млн. військовозобов’язаних приблизно з 11 млн. За інформацією від представників бізнес-спільноти, в поточних умовах відсутності електроенергії та доступу до інтернету і, відповідно, перебоїв у роботі електронних систем дуже часто оновити свої дані через додаток Резерв+ або ЦНАП неможливо, тоді як пропускна здатність ТЦК і СП надзвичайно мала. Вже очевидно, що до 16 липня всім військовозобов’язаним не вдасться оновити дані, в тому числі через низьку пропускну спроможність держави. Відповідно збільшення терміну ще на 90 днів є логічним кроком та повністю підтримується бізнесом.
ІІ. Якнайшвидше запустити систему еБронування
В рамках чинної системи стратегічного бронювання процес від підготовки документів до отримання наказу про бронювання займає в середньому 2 місяці та потребує значних адміністративних ресурсів як з боку держави, так і бізнесу. Крім того, почастішали випадки відмов у бронюванні з боку органів влади без пояснення причин.
Асоціація закликає якнайшвидше запустити систему еБронування через ресурси порталу Дія як для підприємств критичної інфраструктури, так і для підприємств, критичних для національної економіки, з метою прискорення процесів та запобігання будь-яким зловживанням у процесі узгодження списків.
ІІІ. Надати заброньованим військовозобов’язаним та тим, хто перебуває в процесі бронювання (з моменту подання заявки підприємством і до постановки на спецоблік) 30 днів імунітету від мобілізації для оновлення даних у ТЦК та СП
Асоціація неодноразово порушувала питання надання військовозобов’язаним 30 днів імунітету від мобілізації для оновлення даних у ТЦК та СП, оскільки невизначеність при поході до ТЦК та СП змушує велику кількість військовозобов’язаних уникати таких походів. Відповідно, надання 30 днів імунітету значно підвищить якість та ефективність військового обліку на загальнодержавному рівні.
IV. Дозволити бронювання без обмежень щодо кількості працівників транспортної галузі, безпосередньо задіяних у процесі здійснення вантажних перевезень
Більшість вантажних перевезень усередині держави, а також левова частка як імпортних, так і експортних операцій здійснюється саме вантажними транспортними засобами. Відповідно наявність достатньої кількості людей, готових виходити на маршрут – це запорука економічної безпеки держави. Відповідно бізнесу та економіки країни важливо мати працівників, зокрема водіїв, у достатній кількості, щоб була можливість імпортувати в Україну необхідну продукцію для населення, бізнесу, армії, а також експортувати товари з України. У цьому контексті, зокрема, бізнес вітає рішення Президента України надати доручення уряду розглянути можливість бронювання від мобілізації далекобійників.
V. Дозволити ввести економічне бронювання в країні
У громадському просторі обговорюються різні концепції та моделі бронювання. І бізнес готовий разом із уповноваженими представниками органів державної влади сідати та обговорювати ці моделі та яка з них може бути найбільш корисною для України. Бізнесу важливо мати повноваження та самостійно визначати, які саме співробітники є критичними для роботи компанії.